Najlepsi tenisiści w LOTOS Polish PZT Polish Tour

Mistrzowie kraju z Bytomia w singlu Kacper Żuk, deblu – Kamil Majchrzak i srebrny medalista Daniel Michalski to najwięksi jak dotychczas bohaterowie drugiej edycji LOTOS PZT Polish Tour. Teraz dołączył do nich Paweł Ciaś, który w sobotę triumfował w turnieju z tego cyklu na kortach MKT Łódź.

Łódź była szóstym (z dziewięciu) przystankiem na mapie LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2020. Przed nami kilkudniowa przerwa, zanim rywalizacja zostanie wznowiona w połowie sierpnia w Bydgoszczy, a jej finał nastąpi w Poznaniu pod koniec miesiąca.

Przed tą krótką przerwą zdecydowanym liderem cyklu jest Kacper Żuk, który w czerwcu nie miał sobie równych w turniejach na obiekcie Gdańskiej Akademii Tenisowej i w Szczecinie, a w lipcu zdobył złoty medal w 94. Narodowych Mistrzostwach Polski w Tenisie. Po sukcesie w Bytomiu odpoczywał i nie zagrał w Kozerkach, ale za to pod koniec tygodnia wystąpił w Łodzi, gdzie dotarł do półfinału – przegrał w nim w trzech setach z Ciasiem.

W sumie (bo w czerwcu we Wrocławiu był jeszcze w ćwierćfinale) zgromadził w pięciu startach najwięcej, bo 460 punktów do rankingu Polskiego Związku Tenisowego. Drugi pod względem skuteczności jest aktualny wicemistrz kraju Daniel Michalski. Nie ma on co prawda na koncie turniejowego zwycięstwa w naszym cyklu, ale przed udanym występem na kortach Górnika Bytom w MP osiągnął finały w Gdańsku i Wrocławiu, a przed tygodniem także Kozerkach. Zdobył dotychczas 344 pkt.

We Wrocławiu i Kozerkach musiał uznać wyższość Kamila Majchrzaka, wracającego na korty po półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją, ale pokonał go za to w półfinale mistrzostw kraju. Majchrzak w trzech występach po wznowieniu gry zgromadził 264 pkt, ale w sobotę wyprzedził go w nieformalnej klasyfikacji cyklu Paweł Ciaś po wygranej w Łodzi – 274. Ciaś doszedł wcześniej do finału w Szczecinie, półfinału w Gdańsku i dwukrotnie odpadał w 1/4 finału (Wrocław i Kozerki).

Ta czwórka zawodników zdecydowanie najlepiej jak dotychczas spisuje się w tegorocznym LOTOS PZT Polish Tour. Natomiast deblem numer jeden w rywalizacji jest jak na razie para Kacper Żuk i Szymon Walków. W czerwcu nie mieli sobie równych w Gdańsku i Szczecinie, a w tę sobotę zwyciężyli w Łodzi. Byli też w finale we Wrocławiu oraz półfinale MP.

Dwa wspólne triumfy, w tym najcenniejszy w Bytomiu, odnotował duet Majchrzak i Jan Zieliński (wygrali też w Kozerkach). W Łodzi nie udało się im kontynuować zwycięskiej serii, bowiem Kamil nie zagrał wskutek niegroźnego urazu. W czerwcu Zieliński startował z Michałem Dembkiem, wygrywając we Wrocławiu i dochodząc do finału w Szczecinie.

Głównym celem LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2020 było stworzenie polskim zawodnikom szansy na rywalizację o punkty i premie finansowe podczas, gdy międzynarodowa rywalizację zawieszona wskutek pandemii koronawirusa. W sumie na pule nagród i organizację cyklu dziewięciu turniejów Polski Związek Tenisowy oraz Grupa Lotos przeznaczyły kwotę 1,2 miliona złotych.

Dzięki tym środkom 94. Mistrzostwa Polski w Tenisie miały rekordową pulę nagród – 200 tysięcy złotych i miały najlepszą obsadę w historii. Na kortach Górnika Bytom wystąpił bowiem nawet Hubert Hurkacz, najwyżej notowany z Polaków w rankingu ATP Tour – na 29. miejscu na świecie. Nie powiodło mu się, poniósł porażki w drugich rundach singla i debla. Wyraźnie nie zdążył się przestawić na grę na kortach ziemnych po kilkumiesięcznych treningach na twardej nawierzchni w USA. Ale jego przyjazd do kraju ze Stanów Zjednoczonych najlepiej świadczył o randze mistrzostw.

Pod względem finansowym w tegorocznym LOTOS PZT Polish Tour najlepiej szansę jak dotychczas wykorzystuje oczywiście Kacper Żuk, który w Bytomiu odebrał czek na 27 000 złotych plus zdobył 1250 za półfinał debla (2500 do podziału a parę). Na dodatek w Gdańsku i Szczecinie wywalczył maksymalne premie po 10 tys. (8 tys. za zwycięstwo w singlu i 2 tys. za triumf w deblu). Pięć startów w Narodowym Pucharze Polski dało mu już kwotę 51 450 zł (brutto).

Wiceliderem wśród najlepiej zarabiających tenisistów w „narodowym Tourze” jest Kamil Majchrzak z dorobkiem 34 tys. zł, trzeci jest Daniel Michalski – 29,4 tys.

Zwycięzcy i finaliści LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2020:

Gdańsk

singiel – Kacper Żuk (zwycięzca), Daniel Michalski (finalista)

debel – Kacper Żuk/Szymon Walków (z), Karol Drzewiecki/Piotr Matuszewski (f)

Szczecin

singiel – Kacper Żuk (z), Paweł Ciaś (f)

debel – Kacper Żuk/Szymon Walków (z), Michał Dembek/Jan Zieliński (f)

Wrocław

singiel – Kamil Majchrzak (z), Daniel Michalski (f)

debel – Michał Dembek/Jan Zieliński (z), Szymon Walków/Kacper Żuk (f)

Bytom – Narodowe Mistrzostwa Polski

singiel – Kacper Żuk (z), Daniel Michalski (f)

debel – Kamil Majchrzak/Jan Zieliński (z), Kamil Gajewski, Dominik Nazaruk (f)

Kozerki

singiel – Kamil Majchrzak (z), Daniel Michalski (f)

debel – Kamil Majchrzak/Jan Zieliński (z), Maks Kaśnikowski/Dominik Nazaruk

Łódź

singiel – Paweł Ciaś (z), Jan Zieliński (f)

debel – Szymon Walków/Kacper Żuk (z), Karol Drzewiecki/Piotr Matuszewski (f)

Do rozegrania zostały jeszcze turnieje w Bydgoszczy i dwa w Poznaniu.

NA ŻYWO

x