Szoszyna liderką w LOTOS Polish PZT Polish Tour

Anastazja Szoszyna, która w czerwcu otrzymała polskie obywatelstwo, najlepiej spisuje się wśród tenisistek startujących w drugiej edycji LOTOS PZT Polish Tour. Po sześciu z ośmiu turniejów cyklu ma w dorobku singlowym dwa zwycięstwa, jeden finał i brązowy medal mistrzostw Polski w Bytomiu.

Szoszyna była najlepsza na otwarcie cyklu na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej, a kilka dni później oddała Martynie Kubce walkowerem finał w Szczecinie. Był to skutek intensywnej gry, przez siedem dni, bo obie imprezy rozgrywane była jedna po drugiej, bez żadnej przerwy. A Anastazja występowała w obydwu też w deblu, odnosząc zwycięstwo w Gdańsku z Magdaleną Fręch i dochodząc do szczecińskiego finału z Paulą Kanią-Choduń (oddały walkowerem).

Po kilkudniowej przerwie cykl wznowiono we Wrocławiu, gdzie Szoszyna była w półfinale singla, a tydzień później powtórzyła ten wynik podczas Narodowych Mistrzostw Polski. W Bytomiu sięgnęła też z Kanią-Choduń po tytuł w grze podwójnej.

Niewiele ponad tydzień później triumfowała w Kozerkach, a z Paulą przegrały w finale debla z Katarzyną Piter i Joanną Zawadzką. W ostatnią sobotę zrewanżowały się im za tamtą porażkę w tej samej fazie w Łodzi (Anastazja grała tam tylko w deblu). W sumie, w singlu, Szoszyna zgromadziła dotychczas najwięcej, bo 376 punktów.

Dzięki sukcesowi z Kozerek przeskoczyła dotychczasowa liderkę Magdalenę Fręch, która za mistrzostwo Polski zdobyła 180 pkt. A dzięki zwycięstwu we Wrocławiu i innych występach ma ich w sumie 312. Trzecia jest Martyna Kubka, zwyciężczyni ze Szczecina i finalistka z Wrocławia – 284.

Ta kolejność może się jeszcze zmienić po sierpniowych turniejach w Bydgoszczy i Poznaniu, a pierwszy z nich ruszy 15 sierpnia.

Szoszyna najlepiej spisuje się też w tegorocznym LOTOS PZT Polish Tour w deblu – 508 pkt. W parze z Kanią-Choduń zdobyła mistrzostwo Polski, zwyciężyła w Szczecinie i Łodzi oraz osiągnęła finały w Szczecinie i Kozerkach. Do tego z Fręch wygrała w Gdańsku. Ale wspólnie z Paulą tworzą zdecydowanie najlepszą kobiecą parę w drugiej edycji cyklu.

Jeśli zerknąć na „listę płac”, to prowadzi w niej nieznacznie także Szoszyna, która uzbierała już 44 900 złotych brutto, a tuż za nią jest Fręch – 44 tys, która w samym Bytomiu zdobyła 31 tys. za tytuł w singlu i wicemistrzostwo w deblu.

Pierwsza edycja cyklu miała miejsce przed rokiem, a w jej skład weszło 9 turniejów międzynarodowych rozgrywanych w kraju oraz mistrzostwa Polski w Gliwicach. Druga, w wyniku zawieszenia zagranicznego Touru w wyniku pandemii koronawirusa, odbywa się jako LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski. Koszt puli nagród oraz organizacji to suma 1,2 miliona złotych przeznaczonych przez Grupę Lotos i Polski Związek Tenisowy.

Tegoroczne, 94. już, Narodowe Mistrzostwa Polski w Tenisie miały rekordową pulę nagród – 200 tysięcy złotych, a uczestniczyła w nich niemal cała krajowa czołówka, z Hubertem Hurkaczem i Kamilem Majchrzakiem na czele.

Zwyciężczynie i finaliki LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2020:

Gdańsk

singiel – Anastazja Szoszyna (zwyciężczyni), Katarzyna Kawa (finalistka)

debel – Magdalena Fręch/Anastazja Szoszyna (z), Katarzyna Kawa/Katarzyna Piter (f)

Szczecin

singiel – Martyna Kubka (z), Anastazja Szoszyna (f)

debel – Katarzyna Piter/Stefania Rogozińska-Dzik (z), Paula Kania-Choduń/Anastazja Szoszyna (f)

Wrocław

singiel – Magdalena Fręch (z), Martyna Kubka (f)

debel – Magdalena Fręch/Martyna Kubka (z), Weronika Falkowska/Wiktoria Rutkowska (f)

Bytom – Narodowe Mistrzostwa Polski

singiel – Magdalena Fręch (z), Katarzyna Kawa (f)

debel – Paula Kania-Choduń/Anastazja Szoszyna (z), Magdalena Fręch/Martyna Kubka (f)

Kozerki

singiel – Anastazja Szoszyna (z), Katarzyna Piter (f)

debel – Kasia Piter/Joanna Zawadzka (z), Paula Kania-Choduń/Anastazja Szoszyna (f)

Łódź

singiel – Paula Kania-Choduń (z), Katarzyna Wysoczańska (f)

debel – Paula Kania-Choduń/Anastazja Szoszyna (z), Katarzyna Piter/Joanna Zawadzka (f)

Do rozegrania zostały jeszcze turnieje w Bydgoszczy i w Poznaniu.

NA ŻYWO

x