Rozpoczynamy 95. Narodowe Mistrzostwa Polski w Bytomiu

Rozpoczęły się eliminacje do 95. Narodowych Mistrzostw Polski, które w sobotę zostaną oficjalnie otwarte na kortach Górnika Bytom. Wyłonią one osiem tenisistek i ośmiu tenisistów, którzy wywalczą miejsca w głównych drabinkach w grze pojedynczej (zostaną rozlosowanych na 32 osoby).

Z automatu prawo startu ma 20 zawodniczek i zawodników najwyżej notowanych w klasyfikacjach Polskiego Związku Tenisowego, a oprócz ośmiu zwycięzców eliminacji po czterech uczestników skorzysta z “dzikich kart”. Organizatorzy przyznali je: Marcie Domachowskiej, Weronice Baszak (LOTOS PZT Team) i Olivii Bergler oraz u mężczyzn Aleksandrowi Orlikowskiemu (LOTOS PZT Team), Martynowi Pawelskiemu i Maciejowi Ziomberowi. Wcześniej przepustki do turnieju głównego wywalczyli mistrzowie Polski juniorów – Maks Kaśnikowski (LOTOS PZT Team) i Daria Górska.

95. Narodowe Mistrzostwa Polski to wyjątkowe wydarzenie przypadające w roku jubileuszu 100-lecia istnienia Polskiego Związku Tenisowego. Rekordowa pula nagród przekroczyła w tym roku kwotę 700 tysięcy złotych, a złoci medaliści w singlu, zamiast premii finansowej, otrzymają Mercedesy Klasy A ufundowane przez gdyńską firmę BMG Goworowski. Finaliści zarobią po 40 tys. zł. Dla porównania ubiegłoroczni mistrzowie odebrali czeki na 27 tys. zł (szczegółowy rozdział pieniędzy poniżej).

– Cieszy nas, że z roku na rok ranga Narodowych Mistrzostw Polski rośnie, na co wpływ na pewno mają coraz bardziej atrakcyjne premie i nagrody, jakich wcześniej nie było. Choćby Mercedesy od firmy BMG Goworowski dla mistrzów w singlu. Warto zwrócić uwagę, że rok temu nasza impreza rozgrywana była w trakcie, kiedy międzynarodowy Tour wciąż był zamrożony przez pandemię i nie było możliwości gry zagranicą. Natomiast w tym roku – poza olimpijczykami przygotowującymi się do wylotu do Tokio – niemal wszyscy czołowi polscy zawodnicy i zawodniczki wybrali start w Bytomiu, zamiast gry w międzynarodowych turniejach. To dowód na wzrost prestiżu Narodowych Mistrzostw Polski – uważa prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Kacper Żuk i Magda Fręch (obydwoje LOTOS PZT Team) przystąpię do obrony tytułów wywalczonych przed rokiem w Bytomiu. Oprócz nich na starcie 95. edycji NMP zobaczymy również m.in: Kamila Majchrzaka, Szymona Walkowa, Jana Zielińskiego, Wojciecha Marka, Weronikę Falkowską, Martynę Kubkę (wszyscy LOTOS PZT Team), ubiegłoroczna wicemistrzynię Katarzynę Kawę, Katarzynę Piter, Annę Hertel czy Paulę Kanię-Choduń, złotą medalistkę sprzed roku w deblu.

– Zainteresowanie Narodowymi Mistrzostwami Polski nie dziwi, bo wysokość puli nagród robi wrażenie. Jest najwyższa ze wszystkich 13 imprez zaliczanych do tegorocznego cyklu LOTOS PZT Polish Tour, choćby w kończącym go challengerze ATP Pekao Szczecin Open wyniesie ona w okolicach 570 tysięcy zł. W tym sezonie większe pieniądze w kraju są do wygrania tylko w turnieju WTA w Gdyni. To najlepszy dowód, że 95. Narodowe Mistrzostwa Polski w Bytomiu zyskują coraz bardziej na znaczeniu. To zasługa doskonałej współpracy Polskiego Związku Tenisowego ze sprawdzonymi sponsorami i partnerami PZT, którzy towarzyszą nam od dawna. Ale też z wieloma nowymi, którzy do nas dołączyli do nas w ostatnich miesiącach, doceniając rosnącą siłę polskiego tenisa – uważa dyrektor turnieju Dariusz Łukaszewski, wiceprezes PZT ds. Sportowych.

95. Narodowe Mistrzostwa Polski to trzecie duże wydarzenie tenisowe rozgrywane w tym roku w Bytomiu. W kwietniu, w Hali na Skarpie, kobieca reprezentacja Polski pokonała Brazylię 3:2 w meczu Billie Jean King Cup (dawniej Fed Cup) i w lutym będzie walczyć o prawo startu w finałowym turnieju tych rozgrywek. Natomiast w czerwcu na kortach Górnika odbył się po raz pierwszy w naszym kraju turniej LOTOS Open Polska, impreza najwyższej rangi w cyklu ITF Juniors – Grade 1, która dla czołowych juniorów świata była ostatnią okazją do sprawdzenia formy przed wielkoszlemowym Roland Garros.

Turniej główny 95.Narodowych Mistrzostw Polski rozpocznie się w sobotę (o godzinie 16.00 planowana jest ceremonia otwarcia), finały odbędą się w piątek 16 lipca. Transmisje najciekawszych spotkań z Bytomia będzie można oglądać na antenie Polsat Sport.

W załączeniu drabinki eliminacji i plan gier.

Premie wypłacane w 95.NMP w Bytomiu:

gra pojedyncza (na starcie po 32 zawodniczki i zawodników)
1. miejsce  – Mercedes Klasy A
2. miejsce  – 40 000 zł.
półfinał    – 16 000 zł
ćwierćfinał –  8 000 zł
2. runda    –  1 200 zł

gra podwójna (po 16 debli)
1. miejsce  – 34 000 zł (do podziału na parę)
2. miejsce  – 14 000 zł (do podziału na parę)
półfinał    –  4 800 zł (do podziału na parę)

NA ŻYWO

x